انواع درب چوبی داخلی
30
دی

انواع درب چوبی ساختمان

انواع درب چوبی داخلی ساختمان

انواع درب چوبی ساختمان یکی از اجزای اصلی در هر ساختمانی هستند که نقش زیادی نیز در جلوه و زیبایی آن ساختمان دارند که امروزه با پیشرفت هر روزه تکنولوژی و فناوری در صنعت ساختمان سازی درب‌ها نیز تحولات و تغییرات زیادی پیدا کرده اند.

درب‌های یک ساختمان علاوه بر کارکردی که دارند می‌توانند به عنوان یکی از بخش‌های دکوراسیون داخلی هم ایفای نقش کنند. در کنار درب خارجی ساختمان نیز درب داخلی ساختمان قرار دارد که شامل درب اتاق، سرویس بهداشتی و حمام می‌شود.

به عبارت دیگر در حیطه ساختمان سازی درب‌ها را می توان از لحاظ کارکرد آنها به دو دسته درب خارجی ساختمان و درب داخلی ساختمان تقسیم کرد که درب خارجی در واقع دری است که به محیط بیرون از خانه باز می‌شود و شامل درب حیاط، درب کوچه و درب‌های واحدها است که این روزها اغلب از انواع درب ضد سرقت آن استفاده می‌شود.

درب چوبی داخلی ساختمان

این نوع از درب صاف بوده و با هسته‌های تو پر یا تو خالی تولید می‌شود و سطح روی آن یا با استفاده از یک روکش چوبی یا با استفاده از رنگ کار می‌شود. به لحاظ هزینه‌ای قیمت درب‌های تو خالی ارزان‌تر از انواع تو پر آن است و علاوه بر هزینه خود درب چوبی هزینه‌ای نیز بابت نصب روکش از شما گرفته می‌شود. درب چوبی خود به چند دسته تقسیم می‌شود که یکی از آنها درب تمام چوب است که در این مدل به دلیل زیبایی چشم گیری که دارد از زمان‌های گذشته نیز طرفداران زیادی داشته است اما از طرفی بالا بودن قیمت این نوع از درب چوبی باعث شده تا مشتریان خاص خود را داشته باشد.

پنجره دوجداره  upvc
بیشتر بخوانید

درب‌های ام دی اف

نوع دیگری از مدل درب چوبی درب‌های ام دی اف هستند که علاوه بر داشتن یک کلاف چوبی میانی، از چوب روسی ساخته شده و توسط دستگاه سی ان سی و بدون دخالت دست طرح‌هایی بر روی این درب‌ها طراحی می‌شود که انواع ظریف‌تر این طرح‌ها بر روی درب چوبی از نوع ام دی اف بسیار کار را زیبا می‌کند.

درب‌های اچ دی اف

نوع دیگر مدل درب چوبی از سری درب داخلی ساختمان درب‌های اچ دی اف است که از نوعی تخته فیبر درست شده و به دلیل بافت فشرده چوبی که دارد رنگ پذیری کمتری روی آن انجام می‌گیرد و البته باید بگوییم مقاومت بیشتری نسبت به درب چوبی ام دی اف دارد. همچنین درب چوبی اچ دی اف به دلیل قیمت مناسبی که دارد از جمله پر کاربردترین انواع درب داخلی ساختمان است.

درب پی وی سی

یکی دیگر از انواع مدل درب چوبی در درب داخلی ساختمان درب پی وی سی است که عمدتا به صورت اچ دی اف ساخته شده و سپس روکش پی وی سی روی آن قرار می‌گیرد. پی وی سی یک ماده پلاستیکی است که در ساخت انواع تانکر آب، لوله و اتصالات در ساختمان کاربرد دارد و امروزه در ساخت درب‌ها بیشترین استفاده را از آن می‌شود. این نوع از مدل درب داخلی ساختمان به دلیل مقاومتی که در برابر رطوبت و آب دارند عموما در حمام و سرویس‌های بهداشتی استفاده می‌شوند.

مدل درب پی وی سی وزن سبکی داشته و به دلیل استحکام بالا، مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت بالا در برابر حرارت، قارچ و حشرات طرفداران زیادی نیز دارد. ساخت و نصب درب پی وی سی نیز آسان بوده و بر خلاف درب فلزی و چوبی نمی‌تواند در برابر تغییرات جوی و آب و هوایی مقاومت کند به همین دلیل هم گزینه مناسبی برای درب ورودی منزل نیست.

درب لیزری در اردبیل
بیشتر بخوانید

این روزها به دلیل هزینه مقرون به صرفه‌ این مدل درب در مقایسه با درب تمام چوب از این نوع متریال در ساخت پنجره هم استفاده می‌شود. قیمت درب‌های داخلی با توجه به جنس آن و ابعاد مورد نظر برای درب، تنوع گسترده‌ای از قیمت را پوشش می‌دهد، برای مثال درب‌های چوبی نسب به درب‌های اتوماتیک قیمت مناسب‌تری دارند.