حفاظ پنجره متحرک و انواعش
09
فروردین

حفاظ پنجره متحرک و انواعش

حفاظ پنجره متحرک

یکی از انواع حفاظ پنجره متحرک ساختمان است که در بیرون و یا داخل پنجره‌های ساختمان به‌ خصوص برای پنجره‌ های بزرگ نصب می‌ شود. این نوع حفاظ برخلاف انواع مدل‌ های حفاظ پنجره آهنی ساده، حفاظ پنجره فرفورژه، حفاظ پنجره مدرن و … که به صورت ثابت نصب می‌شوند، قابلیت باز و بسته شدن دارد. به همین علت است که برخی افراد درمورد ایمنی حفاظ های متحرک تردید دارند.

حفاظ پنجره متحرک چیست؟ آیا امکان دسترسی به فضای داخل علیرغم وجود این حفاظ وجود دارد؟ آیا این حفاظ ها کارایی مناسبی دارند؟

حفاظ پنجره متحرک چیست؟

انواع حفاظ پنجره به صورت کلی شامل دو شکل ثابت و متحرک ساخته می‌شود. در واقع دسته‌بندی حفاظ پنجره به لحاظ بازشو شامل دو نوع زیر است:

  • حفاظ پنجره ثابت
  • حفاظ پنجره متحرک

شکل ثابت حفاظ پنجره در واقع همانند نرده‌های آهنی است که در طرح‌های مختلف ساخته شده و بدون داشتن قابلیت حرکت، به قاب پنجره متصل می‌شوند. این نوع حفاظ که می‌توان گفت عمده بازار حفاظ پنجره است، ایمنی بالایی دارد و همزمان در طرح‌های متنوعی نیز ساخته می‌شود.

حفاظ پنجره متحرک که به آن حفاظ متحرک آکاردئونی و یا حفاظ متحرک کشویی یا ریلی نیز گفته می‌شد، عملکردی مشابه درب آکاردئونی دارد. این حفاظ به صورت تاشو و همانند ساز آکاردئون باز و بسته می‌شود. حفاظ پنجره متحرک برای سطوح شیشه‌خور گسترده مناسب هستند.

حفاظ-پنجره-متحرک-و-انواعش

مزیت حفاظ پنجره متحرک چیست؟

مزیت حفاظ پنجره متحرک برخلاف نوع ثابت آن، این است که در مواقعی که ساکنین در خانه هستند و نیازی به وجود نرده نیست، می‌توان به سادگی آن‌ها را کنار زد و از منظره بیرون لذت برد. حفاظ آکاردئونی بر روی یک ریل حرکت می‌کند و به همین علت است که باز و بسته شدن حفاظ کشویی به سادگی صورت می‌گیرد.

درب فلزی اتوماتیک صنعتی
بیشتر بخوانید

علاوه بر این، غالبا تمیز کردن پنجره‌هایی که بر روی آن‌ها نرده‌های آهنی ثابت نصب شده کار دشواری است. در حالی که برای تمیز کرده شیشه پنجره‌هایی با حفاظ پنجره متحرک، کافی است حفاظ آکاردئونی را کنار بزنید و به سادگی شیشه را پاک کنید

انواع حفاظ پنجره متحرک

حفاظ پنجره آکاردئونی مدل‌های متنوعی دارد که نمونه آن‌ها را می‌توانید در شکل زیر ببینید.

انواع مدل‌های سه گل و چهارگل و … که در طراحی درب آکاردئونی کاربرد دارند، در طراحی این نوع حفاظ نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

امنیت محافظ پنجره آکاردئونی

حفاظ پنجره آکاردئونی برای پنجره‌های معمولی عموما از یک و یا دو بخش تشکیل می‌شود و می‌توان با استفاده از یک قفل مناسب آن را ثابت کرد.

قفلی که بر روی حفاظ پنجره کشویی استفاده می‌شود می‌تواند به صورت روکار یا توکار باشد. نوع توکار بر روی خود حفاظ نصب می‌شود و نوع روکار آن به معنای استفاده از انواع قفل کتابی برای متصل کردن زبانه‌های تعبیه‌شده بر روی حفاظ است.

باز کردن این قفل‌ها چندان ساده‌تر از شکستن نرده‌های آهنی معمول نیست. بنابراین نمی‌توان گفت که امنیت این نوع حفاظ تنها به دلیل متحرک بودن آن‌ها کمتر از دیگر انواع است.

نقطه قوت دیگر حفاظ پنجره متحرک در قیاس با دیگر انواع حفاظ پنجره این است که امکان عبور از بین نرده‌های آن به هیچ وجه وجود ندارد و حتی با برش برخی نرده‌ها نیز امکان عبور از آن‌ به سادگی میسر نخواهد شد. این در حالی است که به عنوان مثال، عبور از نرده آهنی ساده ممکن است با برش چند قسمت نرده امکان‌ پذیر باشد.

درب فلزی فرفورژه
بیشتر بخوانید