رنگ درب و پنجره فلزی
08
اردیبهشت

رنگ درب و پنجره فلزی

نکات رنگ آمیزی درب و پنجره فلزی

درها و پنجره‌ ها از جمله‌ اجزای اصلی موجود در خانه‌ ها هستند که شکل و رنگ مناسب آن‌ ها نقش مهمی در زیباتر دیده شدن خانه‌ ها دارد. در حقیقت می‌ توان این‌ اجزا را جزو دکوراسیون داخلی خانه تصور کرد. بایستی رنگ مناسبی برای در و پنجره‌ تان انتخاب کنید تا با سایر اجزای موجود در خانه متناسب باشند. اگر خودتان می‌ خواهید این کار را انجام دهید، در ادامه مواردی برای شما آماده کرده‌ایم.
رنگ درب و پنجره فلزی شاید به نظر کار ساده‌ای باشد. اما مانند هر کار دیگری فوت و فن‌‌ های خاص خودش را دارد که در زیبایی و تمیزی کار نقش بسزایی ایفا می‌ نمایند به خصوص اگر نمای آن به سمت حیاط خانه ویلایی می باشد.

رنگ درب و پنجره ‌فلزی

اگر قصد رنگ کردن درب و پنجره خود را دارید، باید بدانید رنگ کردن درب و پنجره‌ های فلزی با رنگ کردن دیوار یا هر جای دیگری در یک ساختمان به طور کامل متفاوت است. فرقی نمیکند قصد دارید درب ورودی را نقاشی کنید یا حفاظ پنجره ها، برای انجام این کار علاوه بر داشتن اطلاعات کافی باید لوازم مورد نیاز خود را نیز تهیه کنید، علاوه بر این دو مورد باید با دقت و ظرافت بیشتری این‌کار را انجام دهید.
درب و پنجره‌های فلزی برخلاف درب و پنجره‌های چوبی در مقابل رطوبت و آب حساس هستند و به اصطلاح زنگ می‌زنند، به همین علت در رنگ آمیزی آن‌ها بایستی اصول کار رعایت شود تا نتیجه بهتری بگیرید و پس از مدتی رنگ مورد نظر کیفیت و زیبایی خود را از دست ندهد.

لوازم مورد نیاز برای رنگ آمیزی درب و پنجره

 • رنگ آستری
 • ضد زنگ
 • سمباده
 • قلمو نازک و پهن
 • غلطک کوچک
 • رنگ

رنگ درب و پنجره فلزی

انتخاب رنگ مناسب

انتخاب رنگ یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مراحل رنگ آمیزی است. شما بایستی ابتدا به هارمونی و تناسب رنگ درب و پنجره با کل ساختمانی که قصد دارید درب و پنجره‌ های آن را رنگ کنید، توجه داشته باشید، زیرا انتخاب رنگ نامتناسب نتیجه‌ کار را خراب خواهد کرد.

درب فلزی پارکینگ در تهران
بیشتر بخوانید

علاوه بر این بایستی رنگ متناسب با جنس درب و پنجره‌ خود انتخاب کنید. شرکت‌های سازنده‌ی رنگ، رنگ‌های متفاوتی با توجه به جنس‌ های گوناگون تولید و عرضه می‌کنند که هر کدام دارای فرمول خاصی هستند و بهتر است هر رنگی متناسب با جنس محل خود مورد استفاده قرار گیرد.

به عنوان مثال اگر قصد رنگ زدن درب حیاط را دارید که آهنی یا فلزی هستند، رنگ‌ های خاصی در بازار موجود است که باید هنگام خرید به این امر دقت فرمایید. همچنین بایستی دقت کنید که درب و پنجره‌ها به علت عبور و مرور و استفاده زیاد زود کثیف می‌ شوند و نمای زشتی به خود می‌ گیرند، پس بهتر است از رنگ‌ هایی استفاده کنید که قابلیت شست‌ و شو داشته باشند، به این نوع رنگ‌ ها، رنگ‌ های روغنی می‌ گویند.

جنس رنگ برای نقاشی در و پنجره مهم است

درهای ساختمان به خصوص در حمام و توالت، بسیار در معرض رطوبت قرار دارند، در نتیجه باید از رنگ‌هایی برای نقاشی آنها استفاده کرد. که هم ضد آب است و هم در اثر رطوبت پوسیده نشوند. ضد آب بودن رنگ از جهت عایق بودن اهمیت دارد که اجازه ندهد چوب پوسیده شده و محیطی برای رشد میکروب‌ ها فراهم شود. در مورد نقاشی پنجره‌ ها نیز به همین شکل می باشد.

بهترین نوع رنگ برای نقاشی در و پنجره، رنگ‌های روغنی هستند

البته باید بدانید که دو نوع رنگ روغنی مات و براق در بازار وجود دارد. رنگ روغنی مات برای دیوار بوده و برای نقاشی در و پنجره از رنگ روغنی براق استفاده می‌شود.رنگ روغنی براق خیلی سریع عیب‌ها را می‌پوشاند و علاوه بر آن قابل شست‌وشو است. البته نقاش‌ها برای این‌که جلوه بهتری در رنگ ایجاد کنند، از ترکیب رنگ‌های روغنی و مات با نسبت ۳ به ۱ استفاده می‌کنند، یعنی به ازای هر ۳ کیلوگرم رنگ روغنی، از ۱ کیلوگرم رنگ مات هم استفاده می‌ کنند.
این کار علاوه بر ایجاد نمایی بهتر، سرعت اجرای نقاشی را بالا می‌ برد و تعداد دفعات مورد نیاز برای رنگ آمیزی را کاهش می‌دهد.

راه های محافظت از درب اتوماتیک
بیشتر بخوانید

تمیز کردن محل رنگ آمیزی پنجره آهنی

به منظور اینکه رنگ شما به خوبی روی محل مورد نظر کشیده شود، بهتر است قبل از انجام عمل رنگ آمیزی محل مورد نظر را با پارچه یا گونی تمیز کنید. تا گرد و غبار از روی سطوح پاک شده و رنگ به خوبی روی سطح بخوابد و حالت کثیفی پیدا نکند.

نحوه‌ رنگ آمیزی درب و پنجره آهنی و فلزی

همانطور که قبلاً نیز گفته شد ابتدا باید رنگ مناسب را انتخاب کنید و بعد از تمیز کردن محل مورد نظر، برای این‌که نتیجه بهتری بگیرید از رنگ آستری استفاده کنید. و محل‌هایی که زنگ زده و برجستگی یا پوسته پوسته شده‌اند را سمباده کشی کنید. تا سطحی صاف و یکدست برای رنگ آمیزی داشته باشید.
سمباده را در داخل ظرف آب خیس کرده و سپس بر روی برآمدگی‌ های سطح کار بکشید تا برآمدگی و عیوب سطح برطرف شوند. اگر درب منزل و پنجره اتاقتان نو است. پیشنهاد می‌ کنیم قبل از نقاشی یک تا دو مرتبه سطح را ضد زنگ بزنید.
در بعضی موارد استفاده از بتونه کاری قبل از رنگ آمیزی نتیجه مطلوبی به شما خواهد داد زیرا بتونه موجب پر شدن درزها و ترک‌ های موجود در درب و پنجره خواهد شد. پس از انجام مراحل بالا می‌توانید رنگ آمیزی خود را شروع کنید.

دقت کنید رنگ را شل یا سفت نگیرید. برای این کار قبل از زدن رنگ آن را روی یک سطح دیگر تست کنید تا شره نکند یا گوله گوله نشود. سپس آن را روی سطح اصلی بزنید. برای اینکه رنگ یکنواخت و خوبی به‌ دست آید. بهتر است یک‌بار رنگ نزنید. ابتدا رنگ اولیه را بزنید و اجازه دهید کاملاً خشک شود. سپس دوباره رنگ آمیزی را انجام دهید، یعنی دو بار متوالی رنگ بزنید تا پوشش خوبی داشته باشد و دیرتر کیفیت خود را از دست دهد.

رنگ درب و پنجره فلزی

مراحل رنگ آمیزی درب و پنجره آهنی و فلزی

 1. تمیز کردن محل رنگ با پارچه یا گونی
 2. زدن ضد زنگ
 3. زدن رنگ آستری بر روی محل مورد نظر
 4. بتونه کاری کردن
 5. سمباده کشی
 6. رنگ آمیزی کردن محل مورد نظر
نگهداری درب های ضدسرقت
بیشتر بخوانید

نکات مهم رنگ زدن درب و پنجره

 • برای اینکه بتوانید رنگ آمیزی تمیزی داشته باشید بهتر است. قسمت‌ های دستگیره و شیشه‌ ای درب و پنجره‌ ها را با روزنامه به خوبی بپوشانید تا موقع رنگ آمیزی کثیف نشوند.
 • اگر درب و پنجره نصب نشده باشند رنگ آمیزی آن راحت‌ٰ تر و بهتر خواهد بود و نتیجه بهتری خواهد داشت.
 • در رنگ کردن دقت کنید تنها با یک قلم مو کار نکنید بهتر است. چند قلم مو در سایزهای گوناگون در دست داشته باشید تا رنگ را به خوبی پخش کرده و تمام نقاط محل مورد نظر آغشته به رنگ شود.
 • از خشک شدن رنگ درب یا پنجره قبل از نصب کردن آن در جای اصلی مطمئن شوید.
 • برای درب نقاطی از خانه که در معرض رطوبت بیشتری هستند همانند درب دستشویی و حمام از رنگ‌ های ضد زنگ و قابل شستشو استفاده کنید.
 • این نکته را در نظر داشته باشید که استفاده از رنگهای دیگر مانند رنگ اکریلیک برای نقاشی در و پنجره مناسب نیست. این رنگ‌ ها بر پایه‌ ی آب هستند. و آب را به خود جذب می‌ کنند. در نتیجه استفاده از آن‌ ها می‌ تواند موجب زنگ زدگی چارچوب‌ های فلزی یا پوسیدگی قاب‌ های چوبی شود.
 • به حرکت دست‌ ها و ثابت بودن آن‌ ها دقت داشته باشید. در نقاشی در و پنجره همیشه با شره رنگ مواجه هستید که در آن، رنگ همانند اشک به پایین سرازیر می‌ شود. برای جلوگیری از این اتفاق، قلم باید سریع روی در و پنجره کشیده شود تا شره کردن رنگ اتفاق نیفتد. اگر دیر بجنبید، پس از خشک شدن رنگ شاهد اشک‌های رنگ به جای مانده روی در یا پنجره باقی خواهید بود.
 • چهارچوب ها، نرده ها، درب پارکینگ خانه، درب منزل و درب فرفوژه همه جز دربهای فلزی و آهنی هستند. که از روش‌های ذکر شده می‌ توانید استفاده کنید.