فرفورژه-چیست-درب-فلزی
14
مهر

فرفورژه چیست و بررسی کاربردهای آن

فرفورژه چیست؟

مردم اغلب تصویر می کنند که چدن و فرفورژه برای کارهای اولیه آهن قابل تعویض هستند، اما یک دنیا تفاوت میان آن ها وجود دارد. فرفوژه یا گل نرده آلیاژی از آهن است که درصد کربن آن بسیار ناچیز (کمتر از ۰.۰۸%) می باشد. این محصول آهنی به دلیل وجود کربن کم در آلیاژ آن قابلیت فرم پذیری بالایی دارد و برخلاف چدن که درصد کربن آن بسیار بالا  است(۲.۱% الی ۴%) و فرم پذیری آن به سختی می باشد.

امروزه با نگاه دقیق تری به درب و پنچره های جدید ساختمان ها حتما متوجه در و پنجره هایی با طرح های گوناگون آهنی که به گل نرده معروف هستند می شوید. به این طرح های مدرن فرفورژه می گویند.  طرح هایی که به آهن در دمای بسیار بالا داده می شود.
عوامل زیادی در محبوبیت زود هنگام فرفورژه در ایران تاثیر گذار بود که در این مقاله به مهمترین آن ها اشاره می کنیم.

تاریخچه فرفورژه

اولین آهن با قدمت از دوران باستان با حرارت دادن از ذغال سنگ مستقیما تهیه می شده است. در حالی که آهن هنوز گداخته بود مخلوط آهن و سرباره موجب می گردد تا بتوانند بروی آهن عملیات جوشکاری و تراشکاری آن دهند. در اروپا آهن فرفوژه می تواند به طور غیر مستقیم از چدن ساخته شود. که یکی از پرکاربردترین روش های غیرمستقیم، به نام فرآیند جوش زدن توسط هنری کورت از انگلستان در سال ۱۷۸۴ ساخته شد.

این روش شامل ذوب چدن در یک توپی توخالی و سپس هم زدن آن با یک میله بود به طوری که کربن موجود در فلز توسط گازهای اکسید کننده کوره برداشته می شود. با حذف کربن و یا درصد ناچیزی از کربن، نسبت آهن جامد بدون کربن افزایش یافته. و سپس مخلوط غلیظ فلز و سرباره از طریق یک فشار دهنده هدایت می شود. که مقداری زیادی از سرباره را از بین می برد. و یک مواد آهنی کم کرین برای تولید فرفوژه ایجاد می نماید.

ویژگی های آهن فرفوژه

استحکام

با وجود ظرافت و ریزه کاری هایی که این طرح ها دارند بسیار محکم هستند و تغییر شکل نمی دهند. استحکام و عدم تغییر طی سالیان از ویژگی های اصلی این سبک است.

انواع فورج در آهنگری صنعتی
بیشتر بخوانید

زیبایی

یکی از اصلی ترین بخش های زیبایی ساختمان ها امروزه همان طرح های فرفورژه است. بر کسی پوشیده نیست که نقش های فرفورژه روی در و پنجره ها بسیار چشم نواز و زیباست.

تنوع

تنوع در نقش و نگارهایی که با این سبک می توان به آن داد خیال مشتریان را تا حد زیادی راحت کرده است.

قیمت مناسب

با توجه به ماندگاری و ظریف کاری رح ها در قیمت های بسیار مناسب در تبریز متال ارئه می شوند.

عدم نیاز به مراقبت

با وجود ترکیباتی مثل چدن و آلومینیوم، این آهن شکل داده شده در مقایسه با سایر آهن های دیگر از مقاوت بالاتری برخوردار است. و همین موضوع باعث می شود تا دیرتر دچار زنگ زدگی و اکسید شود.

چکش خوار

آهن فرفوژه با وجود گرم شدن و یا گرم شدن مجدد، به اشکال مختلف قابل تبدیل می باشد. در واقع هر چقدر بیشتر چکش خوار باشد قوی تر می شود.

کیفیت

مهم ترین عامل در انتخاب محصولات فرفورژه بوسیله مشتریان کیفیت و شکل ظاهری این محصولات است. در نهایت حتما در زمان انتخاب از افراد خبره و توانمند در این حوزه راهنمایی بگیرید. به این دلیل که این نوع محصولات به علت دوام بسیاری که دارند می توانند سال ها همراه شما باشند. و فقط با تغییر در رنگ محصول می توانید همان محصول را با ظاهری متفاوت برای مدت طولانی در اختیار داشته باشید. در نتیجه سعی کنید در زمان خرید کالای تمام دست ساز و زیبا رو انتخاب نمایید به این دلیل که این محصولات مدت طولانی مهمان خانه های شما می باشند و هرگز خراب نخواهند شد.

فرفوژه1

کاربردهای فرفورژه

در گذشته طیف وسیعی از وسایل از اهن فرفوژه ساخته می شد. این ماده اکثرا برای ساخت میخ، نعل اسب، مهره و پیچ، پرچ، ریل و اتصالات راه اهن، لوله هایی برای حمل بخار و اب و همچنین برا ساخت آهن های تزئینی استفاده می شد. امروزه از آهن فرفوژه عمدتا برای مصارف تزئینی، ساخت دروازه های فلزی، نرده های اهنی، مبلمان باغ، سایر آهن آلات در فضای باز، مورد استفاده قرار می گیرد.

درب ریلی یا کشویی
بیشتر بخوانید

ساختمان سازی
در کشور ما در نمای بیرونی ساختمان به ویژه برای درب،پنجره،نرده های بالکن و….. بیشترین استفاده از این سبک می شود.

مبلمان

در بیشتر طرح های پایه های مبلمان و یا دسته ی مبل ها نیز فرفورژه دیده می شود.

دکور خانه
فرفورژه به جزئیات خانه های ایرانی نیز نفوز کرده است به طوری که در طرح های ساعت دیواری، میزها و….. نیز به چشم می خورد.

گُل‌ نَرده یا همان فارسی‌ فِرفورژه (به فرانسوی: Fer Forgé) به معنی تغییر حالت دادن و فر وار نمودن میله کرد یا چند ضلعی آهنی که قسمت نوک فلز به تدریج و با چکش باریک شده و در طی چند مرحله گرم کردن در کوره آهنگری به یک قطعه فر خورده زیبا جهت استفاده در کارهای تزیینی تبدیل می‌شود. این صنعت بیشتر در ترکیه انجام می‌شود و فر فورژه از دو قسمت فر +فورژه تشکیل شده که هر کدام معنی مجزای دارد.

انواع فرفورژه

گل‌ نرده‌های برگی – فورجی – کوره‌ای – فرفورژه و انواع قطعات فورج (قلیانی و استارت‌ها) از انواع فرفورژه هستند.

  • درب ماشین‌ رو
  • در ویلایی
  • درب نفررو
  • نرده راه‌پله‌ های ساده و گرد
  • نرده های جان‌ پناه
  • حفاظ دور باغی
  • نرده ها یا سرنیزه روی دیواری
  •  حفاظ پنچره
  • نرده های جلو بالکن یا تراس

فرفوژه-2

تفاوت چدن و فرفورژه

تمایز اصلی بین چدن و فرفوژه در مدل تولید آنها است. تفاوت ها را می توان به راحتی از نام این دو فلز نیز متوجه شد، فرفوژه یک آهن کار شده است و معمولا هر آنچه را توسط فرآیند ریخته گری شکل گرفته است. توصیف می کند. آهن فرفوژه محصول جانبی از ذوب سنگ آهن که به طور کلی از مخلوط اکسیدهای سیلسیم، گوگرد، فسفر و آلومینیوم تشکیل شده است. این آهن با حرارت مکرر و کار با ابزار تغییر شکل ساخته شده. آهن فرفوژه بسیار قابل انعطاف است. و اجازه می دهد. تا آن را دوبار گرم کرده. و به اشکال مختلفی تبدیل کرد.

اجزای درب ضد سرقت
بیشتر بخوانید

فواید استفاده از آهن فرفوژه

آهن فرفوژه نسبت به موارد دیگر در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارد به همین دلیل بسیاری از دروازه ها، تزئینات آهن فرفوژه عتیقه در کلیسا و خانه های مدرن امروزه هنوز در شرایط بی نظیر هستند، مانند دروازه های فرفوژه، تزئینات مقبره در ابی وست مینستر، قدمت برخی از آنها از قرن ۱۳ میلادی است.

آهن فرفوژه در حالت عادی برای جوشکاری می باشد. زیرا از فولاد یا آهن خالص قابل انعطاف است. بنابراین می توانید برای کارهای تزئینی ظریف یا مجسمه سازی انتخاب بهتری باشد. کارهای حفاظتی را می توان با همان مواد و تکنیک های مورد استفاده برای نمونه اصلی انجام داد. در حالی که انتهاب آهن فرفوژه برای قطعات جدید می تواند به حفظ روش های سنتی آهنگری کمک کند.

نحوه قیمت گذاری محصولات فرفورژه

قیمت
محصولات فرفورژه در گذشته بسیار بیشتر از امروز مورد استفاده قرار میگرفته است. و تولیدات فرفورژه بیشتر از امروز داخل منازل قرار داشت. ولی امروزه بنا به دلایلی و قرار گرفتن مبلمان و تخت خواب و لوازم منزل مثل آینه کنسول، میز ناهار خوری، مبلمان، تخت خواب، میز تلویزیون، عسلی، ویترین، انواع ساعت، انواع شمعدان ها و… دیگر مصنوعات فرفورژه و سختی کار بسیار زیاد برای تولید این نوع اجناس باعث شده است. فرفورژه در زمره کالاهای لوکس قرار بگیرد. و موجب بالا رفتن قیمت های این نوع کالاها شده است.

از طرفی هم به وجود آمدن کالاهای ماشین سازی و پایین آوردن قیمت به واسطه تولید انبوه، زحمت کم به واسطه دست ساز نبودن و تولید لوازم منزل پارچه ای مثل مبلمان و تخت با زیرساخت های ضایعات چوبی و روکش پارچه ای که بعضی اوقات از جنس های خوبی هم استفاده می شود. و پایین آوردن قیمت و هزینه ها توانسته اند جای خود را در منازل باز کند. و جایگذین کالای لوکسی مثل فرفورژه در منازل باشد

در کل قیمت گذاری روی این نوع کالا(فرفورژه) بنا به میزان پر کار بودن و کم کار بودن محصول که سبب زحمت بیشتر آهنگر هنگام تولید این محصول است می باشد.