مزایا و معایب درب ضد سرقت فلزی
24
مهر

مزایا و معایب درب ضد سرقت فلزی

کدام نوع درب بهتر است؛ چوبی با فلزی؟

درب ضد سرقت فلزی و درب ضد سرقت چوبی، ویژگی های خاص خود را داشته و هر کدام برای یک محیط می توانند کارا و مفید ظاهر شوند. مثلا برای جاهایی که زیبایی اهمیت زیادی دارد و در کنار آن نیز امنیت هم باید وجود داشته باشد، بهتر است به سراغ درب چوبی رفت اما زمانی که امنیت دو برابر زیبایی مهم است، باید به سراغ درب ضد سرقت فلزی رفت.

مثلا برای آپارتمان هایی که داخل یک مجتمع قرار دارند می توان از درب چوبی استفاده کرد اما برای درب اصلی مجتمع که مشرف به خیابان و یا کوچه است نمی توان به سراغ این نوع درب رفت.

چرا که درب های چوبی در مقابل آب باران و تابش خورشید مقاومت زیادی نداشته و بعد از چند مدت ممکن است زیبایی خود را از دست دهند و در ضمن، نمی توانند آن طور که باید و شاید امنیت را در این قسمت فراهم کنند. از آنجایی که فلزات مقاومت بالایی داشته و در برابر نور خورشید، بارش باران و یا رطوبت موجود در هوا، تحت تاثیر قرار نمی گیرد بهترین گزینه برای انتخاب درب های ورودی است.

درب ضد سرقت فلزی

درب های فلزی می توانند به دو صورت، یک رو فلز یا دو رو فلز ساخته شود. بدین معنی که در درب های یک رو فلز، فقط نمای بیرونی از فلز ساخته شده است و نمای درونی درب از روکش چوب ساخته می شود. اما در درب های کاملاً فلزی هر دو نمای بیرونی و داخلی درب از جنس فلز است. با ما همراه باشید تا معایب و مزایای درب ضد سرقت فلزی را بررسی کنیم.

5 ویژگی اصلی درب خوب
بیشتر بخوانید

مزایای درب‌های ضد سرقت فلزی

اگر بخواهیم مزایای این درب‌ ها را به طور خلاصه بیان کنیم، شامل موارد زیر است:

  • امنیت و مقاومت بالا در برابر فشار خارجی
  • مقاومت بالا در مقابل حرارت
  • قابلیت نصب بهترین و مرغوب‌ترین قفل ضد سرقت
  • عایق صدا
  • عایق‌ گرما و سرما
  • کیفیت و عمر طولانی

درب-ضد-سرقت-فلزی2

امنیت

به احتمال زیاد در ابتدا، شما تصور می کنید که امنیت درب های فلزی، از امنیت درب های ضد سرقت چوبی بیشتر است. همانطور که بیان شده است، با فرض بر اینکه در مرکز تمامی درب های ضد سرقت در بازار یک ساختار فلزی قرار داشته باشد. وجود لایه فلزی در سمت بیرونی درب نمی تواند تاثیر زیادی در امنیت درب داشته باشد. چون در صورتی که دزد روکش درب ضد سرقت را تخریب کند، ساختار فلزی مرکزی درب نمایان می شود. اما اگر در مرکز درب مورد بحث یک ساختار فلزی وجود نداشته باشد، فلزی بودن نمای بیرونی درب می تواند در امنیت ساختمان بسیار موثر باشد.

در دسترس بودن لولا در های معمولی

حتی اگر قوی‌ترین و مجهزترین قفل‌های دنیا را روی درب‌های معمولی نصب کنید باز هم نمی‌ توان اطمینان داشت که از سرقت جلوگیری می‌ کنند. زیرا باز کردن درب فقط از طریق خرابی و یا نفوذ به قفل صورت نمی‌ گیرد. بلکه در درب‌ های معمولی به دلیل این‌ که لولای آن‌ ها از بیرون خانه در دسترس هستند امکان آسیب رساندن بسیار بالا می باشد. از مهم‌ترین مزایای درب ضد سرقت این است که چنین چیزی ممکن نیست؛ زیرا لولاها در داخل خانه قرار می‌ گیرند و فقط از همان‌ جا می‌ توانید به آنها دسترسی داشته باشید.

اسکلت فلزی در ساختمان سازی
بیشتر بخوانید

اکثر سرقت‌ها از مکان‌ هایی صورت می‌ گیرند که دارای درب معمولی می باشند. زیرا قفل آن‌ ها را می‌ توان با ابتدایی‌ ترین ابزارآلات باز کرد. حتی اگر قفل قوی و غیر قابل نفوذی داشته باشند، باز هم لولاهای آن‌ها در دسترس سارقان قرار دارند.

اما قفل‌ هایی که بر روی درب‌ ضد سرقت قرار می‌ گیرند، از مرغوب‌ ترین فلزات دنیا هستند که نفوذ به آن‌ ها حتی در شرایط کارخانه و با وجود ابزار بسیار پیشرفته باز هم سخت و ناممکن است.

جدای از این‌ ها درهای معمولی را می‌ شود به راحتی و با وارد آوردن فشار شکست.

درب-ضد-سرقت-فلزی1

 درب‌ های ضد سرقت نسوز هستند

با این تفاسیر منطقی است که بگوییم درب‌های ضد سرقت چندین برابر بهتر از درهای معمولی هستند. درب‌ های ضد سرقت بر عکس درهای معمولی نسوز هستند و می‌ توانند چندین ساعت در برابر بالاترین‌ حرارت‌ ها مقاومت کنند.

اما درهای معمولی در برابر حرارت مقاومت خاصی ندارند. زیرا آن‌ ها فقط از جنس چوب ساده هستند. ممکن است با توجه به لایه محافظ و نوع رنگی که خورده‌ است کمی در برابر آتش مقاومت کنند، اما در نهایت دچار حریق می شوند.

معایب درب ضد سرقت

در کنار همه مزایایی که برای این نوع درها برشمردیم، تنها عیبی که این درب‌ها دارند، در هنگام رخداد سوانحی همچون آتش‌سوزی است. مقاومت این درب‌ها همان‌طور که مهم‌ترین مزیت آن‌هاست، می‌تواند به نقطه ضعف این درب، در شرایطی تبدیل شود که لازم است دسترسی به داخل به سهولت با ابزارهای لازم صورت گیرد. بنابراین در هنگام رخداد آتش می‌تواند این مورد به یک مشکل مهم تبدیل شود.

ویژگی های نرده الومینیومی
بیشتر بخوانید

سخن آخر

در این مقاله مزایای درب ضد سرقت و معایب اندک آن را برشمردیم تا با اطلاع از آن‌ها بتوانید بهترین نوع درب‌‌ را انتخاب کنید. با نصب درب ضد سرقت توسط تبریزمتال می‌توانید در هر زمانی درب خانه را قفل کنید و با ذهنی آرام و دور از نگرانی آن‌جا را ترک کنید.