میلگرد در ساختمان
19
آذر

معرفی کارخانه‌های میلگرد تبریز؛ از میانه تا بناب

معرفی کارخانه‌های میلگرد تبریز؛ از میانه تا بناب

معرفی کارخانه‌های میلگرد تبریز؛ از میانه تا بناب وجود منابع غنی آهن در استان آذربایجان شرقی، آن را به بزرگ‌ترین قطب تولید میلگرد در کشور تبدیل کرده است و میزان تراکم کارخانه‌های تولیدکننده…

وجود منابع غنی آهن در استان آذربایجان شرقی، آن را به بزرگ‌ترین قطب تولید میلگرد در کشور تبدیل کرده است و میزان تراکم کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد در این استان را در هیچ جای دیگری از کشور نمی‌توانید پیدا کنید. اگر در منطقه شمال غرب کشور پروژه دارید و بررسی قیمت میلگرد کارخانه‌های تبریز شما را سردرگم کرده، این مقاله را از دست ندهید.

 

۱.    بهترین کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد در تبریز+تاریخچه و …

همان‌طور که در مقدمه خواندید، استان آذربایجان شرقی بزرگ‌ترین قطب تولید میلگرد کشور است و تعداد کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد باکیفیت در اطراف تبریز اصلاً کم نیست. لیست زیر، شامل کارخانه‌هایی است که میلگرد آن‌ها در بازار محبوبیت زیادی دارد:

 

کارخانه فولاد ظفر بناب

احتمالاً مشهورترین کارخانه میلگرد تبریز، مجتمع فولاد ظفر بناب است. این کارخانه در شهرک صنعتی سهند و نزدیک شهر بناب (جنوب غربی تبریز) واقع شده و شهرت خود را مدیون تولید میلگردهای سبک‌بار است. قیمت میلگرد بناب با توجه به بیشتر بودن تعداد شاخه‌های آن در یک بندیل، به‌صرفه‌تر از کارخانه‌های دیگر است.

 

کارخانه شاهین بناب

همسایه قدرتمند کارخانه ظفر بناب، در یکی دیگر از شهرک‌های صنعتی شهر بناب واقع شده و محصولات آن علاوه بر بازار داخلی، در خارج از کشور نیز مشتریان پروپا قرص دارد. زمان تأسیس هر دو کارخانه شاهین و ظفر بناب نیز مشابه یکدیگر است.

 

فولاد میانه آذربایجان

قدیمی‌ترین تولیدکننده میلگرد در استان آذربایجان شرقی و منطقه شمال غرب کشور، کارخانه فولاد میانه است که آن را با نام میانه تبریز و فولاد آذربایجان نیز می‌شناسند. این کارخانه در نزدیکی ایستگاه راه‌آهن شهر میانه قرار دارد و به همین دلیل، دارای دسترسی مناسب به خطوط ریلی و جاده‌های بین‌المللی به منظور صادر کردن محصولات خود است.

تعویض لولای درب فلزی
بیشتر بخوانید

 

کاوه تیکمه داش

این کارخانه در منطقه سرسبز بستان‌آباد یا همان تیکمه داش واقع شده و توانسته برای بسیاری از اهالی این منطقه ایجاد اشتغال کند. این کارخانه از معدود تولیدکنندگان میلگرد در تمامی گریدهای ممکن به شمار می‌رود.

 

آذر فولاد امین

کارخانه آذر امین به‌نوعی همسایه کارخانه کاوه تیکمه داش است و به تولید میلگردهای باکیفیت و صادراتی شهرت دارد. میلگرد آذر امین با اکثر استانداردهای معتبر بین‌المللی مطابقت دارد.

 

فولاد ارگ تبریز

نزدیک‌ترین کارخانه میلگرد به شهر تبریز، کارخانه فولاد ارگ است که توانسته در همین مدت کوتاه فعالیت خود (نزدیک به یک دهه)، میلگرد خود را به‌صورت انبوه به خارج از مرزهای کشور صادر کند.

 

مقایسه مشخصات کارخانه‌های میلگرد تبریز

با استفاده از جدول زیر، خلاصه‌ای از مشخصات اصلی کارخانه‌های فوق را به دست می‌آورید و می‌توانید بفهمید که خرید از درب کدام کارخانه برای شما به‌صرفه‌تر است:

 

مقایسه مشخصات کارخانه‌های میلگرد تبریز
ردیف نام کارخانه علامت تجاری سال تأسیس ظرفیت تولید میلگرد محدوده جغرافیایی
۱ ظفر بناب ZN.CT ۱۳۸۶ ۴۰۰.۰۰۰ تن در سال بناب، شهرک صنعتی سهند
۲ شاهین بناب BS ۱۳۸۶ ۵۲۰.۰۰۰ تن در سال شهرک صنعتی بناب
۳ فولاد میانه FF ۱۳۷۹ ۵۵۰.۰۰۰ تن در سال در نزدیکی شهر میانه
۴ کاوه تیکمه داش SFK ۱۳۹۱ ۳۰۰.۰۰۰ تن در سال منطقه بستان‌آباد
۵ آذر فولاد امین AFA ۱۳۹۰ ۴۰۰.۰۰۰ تن در سال جاده بستان‌آباد به میانه
۶ ارگ تبریز FAT ۱۳۹۰ ۳۰۰.۰۰۰ تن در سال نزدیکی تبریز، جاده صوفیان

 

همچنین با استفاده از علائم تجاری درج‌شده در جدول بالا، می‌توانید اصالت میلگرد هر کارخانه را تشخیص دهید. این علائم روی بدنه هر شاخه از میلگرد حک می‌شود.

درب لیزری در شیراز
بیشتر بخوانید
میلگرد تبریز
میلگرد در تبریز

۲.     تنوع میلگرد کدام کارخانه تبریزی بیشتر است؟

علاوه بر تنوع تولیدکننده، خوشبختانه تنوع میلگرد نیز در میان کارخانه‌های میلگرد تبریز زیاد است؛ یعنی اگر پروژه شما در منطقه شمال غرب کشور قرار دارد، شانستان زده و بعید است که نتوانید میلگردهای مورد نظر طراح سازه را پیدا کنید. در جدول زیر، سایزها و گریدهای میلگرد تولیدشده توسط کارخانه‌های میلگرد تبریز با یکدیگر مقایسه شده است. لازم به ذکر است که این گریدها بر اساس استاندارد روسی GOST لیست شده‌اند و در نوع آرایش آج‌ها، مقاومت تسلیم و مقاومت کششی با یکدیگر تفاوت دارند:

 

مقایسه انواع میلگرد کارخانه‌های تبریزی
ردیف نام کارخانه گریدهای میلگرد تولیدی سایز (میلی‌متر)
۱ ظفر بناب A2 ۸ و ۱۰
A3 ۱۰ تا ۲۸
۲ فولاد میانه A1 ۱۴ تا ۵۰
A2 ۸ و ۱۰
A3 ۱۲ تا ۳۲
۳ شاهین بناب A2 ۸ و ۱۰
A3 ۱۰ تا ۲۸
۴ کاوه تیکمه داش A1 ۸ و ۱۰
A2 ۸ تا ۱۲
A3 ۸ تا ۳۲
A4 ۲۲ و ۲۴
۵ آذر فولاد امین A2 ۸ و ۱۰
A3 ۱۰ تا ۳۲
۶ ارگ تبریز A3 ۱۲ تا ۲۵

 

۳.   وزن میلگرد کدام کارخانه بیشتر است؟

وزن میلگرد تمامی کارخانه‌های میلگرد تبریز در بازه وزنی جدول اشتال قرار دارد؛ اما جدول مقایسه‌ای زیر نشان می‌دهد که وزن میلگرد میانه و میلگرد تبریز از سایر کارخانه‌ها بیشتر است. به همین دلیل تعجبی ندارد که هر دو کارخانه در زمره بزرگ‌ترین کارخانه‌های صادرکننده میلگرد در کشور قرار دارند. با این حال، قیمت میلگرد میانه و تبریز، اختلاف چندانی با سایر رقبا ندارد و مقرون‌به‌صرفه است.

 

مقایسه وزن میلگرد A3 کارخانه‌های میلگرد تبریز
سایز میلگرد (mm) وزن یک شاخه میلگرد (Kg)
میلگرد میانه میلگرد بناب میلگرد شاهین میلگرد تیکمه داش میلگرد آذر امین میلگرد تبریز
۱۲ ۱۱ ۹.۴ ۱۰.۲ ۱۰ ۱۰.۱ ۱۰.۵
۱۴ ۱۴.۵ ۱۳.۸ ۱۳.۸ ۱۳.۸ ۱۳.۹ ۱۴.۵
۱۶ ۱۹ ۱۷.۸ ۱۸.۳ ۱۸.۲ ۱۸.۱ ۱۹
۱۸ ۲۴ ۲۲.۶ ۲۳.۱۶ ۲۳.۲ ۲۳ ۲۴
۲۰ ۲۹.۵ ۲۷.۷ ۲۸.۶ ۲۸.۵ ۲۸.۳ ۲۹.۵
۲۲ ۳۶ ۳۳ ۳۴.۵ ۳۴.۵ ۳۴.۲ ۳۵
۲۵ ۴۶.۵ ۴۴ ۴۴.۷ ۴۴.۵ ۴۴.۶ ۴۸.۵
نرده استیل چیست
بیشتر بخوانید

 

میلگرد های مش شده
میلگرد های مش شده

۴.    کیفیت میلگرد کدام کارخانه تبریزی بیشتر است؟

در مورد کیفیت میلگرد یک کارخانه، هیچ‌گاه نمی‌توان نظر قطعی داد. چراکه از نظر استاندارد ملی ایران، میلگرد تمامی کارخانه‌های معرفی‌شده در این مقاله، استاندارد است. برای تشخیص میلگرد باکیفیت‌تر، باید به اولویت‌های ذهنی و فنی خودتان رجوع کنید. به عنوان مثال اگر برای شما صادراتی بودن یک میلگرد اهمیت دارد، می‌توانید به سراغ میلگرد تبریز، میانه یا بناب بروید. اگر هم منطبق بودن با استانداردهای بین‌المللی برایتان مهم است، باید میلگرد آذر امین یا شاهین را انتخاب کنید.

اگر هم به دنبال میلگرد گرید A4 هستید و قصد دارید با استفاده از آن در مصرف میلگرد پروژه خود صرفه‌جویی کنید، باید به سراغ میلگرد تیکمه داش بروید.

 

سایت آسرون تمامی میلگردهای معرفی‌شده در این مقاله را موجود دارد و قیمت آن‌ها را همیشه به‌روزرسانی می‌کند. با خرید از این سایت، انگار از درب کارخانه خرید کرده‌اید، چراکه قیمت‌های آسرون نزدیک به قیمت درب کارخانه است و کارشناسان فروش این سایت منصف‌ترین باربری‌ها را برای ارسال بار شما انتخاب می‌کنند. البته تنوع میلگرد موجود در این سایت از این هم بیشتر است و میلگرد تولیدشده توسط اکثر کارخانه‌های مطرح کشور را می‌توانید در آن پیدا کنید.

 

 

لینک‌ها:

 

قیمت میلگرد:

 

قیمت میلگرد میانه

 

قیمت میلگرد بناب