مقایسه درب فلزی با چوبی
08
دی

مقایسه درب فلزی با چوبی

مقایسه درب فلزی با چوبی

مقایسه درب فلزی با چوبی : درب های فلزی به عنوان درب ورودی ساختمان، پرطرفدارترین محصولاتی هستند که به خصوص در کشور ایران مورد توجه قرار دارند. نصب درب فلزی، چه برای ساکنان ساختمان هایی که به تازگی پروژه های ساختمانی خود را تحویل گرفته اند و چه برای مالکان ساختمان که قصد تعویض درب های قدیمی خود را دارند، یک انتخاب ایده آل به شمار می آورند. در حوزه تولید انواع درب ساختمانی پرطرفدار که در بازار معرفی شده است، انواع درب های فلزی، درب های چوبی و درب هایی از جنس فایبرگلاس، نمونه های بارز درب های ورودی ساختمان هستند. استفاده از هر یک از مدل های درب ساختمانی مطابق با شرایط اقلیمی، سبک زندگی و سلیقه ساکنین ساختمان انجام می گیرد.

در کشور ایران احتمال بسیار ناچیز وجود دارد که ساکنین خانه، انواع درب چوبی را با طرح ها و رنگ های مختلف برای درب ورودی ساختمان های ویلایی یا درب پارکینگ استفاده کنند؛ اما درب های چوبی به طور گسترده با جنس عالی و فناوری‌ های پیشرفته ضد سرقت برای نصب در محل ورودی آپارتمان ها به کار می روند.

با توجه به اهمیت تفاوت میان درب های فلزی، درب چوبی و درب های ساخته شده از فایبرگلاس، در این محصولات به طور خلاصه به بررسی هر یک از این درب ها خواهیم پرداخت. سپس یک نتیجه گیری کلی به عنوان تفاوت درب های فلزی و درب های چوبی بیان خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

مدل های درب های چوبی و ویژگی های آن

درب های چوبی، یکی مدل های متنوع درب های ساختمانی است. این درب ها بیشتر به سبک کلاسیک و سنتی در ساختمان نصب می شوند. در گذشته از چوب های مختلف برای تولید درب های چوبی استفاده می شد که بسیاری از آنها از استحکام کافی برخوردار نبودند. چرا که چوب های توخالی درختان برای این هدف به کار می‌رفتند. اما با پیشرفته شدن جوامع و ظهور چوب های مرغوب تر، مدل های درب چوبی که در ساختمان ها نصب می شوند، کیفیت بالاتری داشته، مجهز به سیستم های ضد سرقت بوده و البته از نظر قیمت گرانتر هستند.

توری پلیسه چیست و چه مزایایی دارد؟
بیشتر بخوانید

درب های چوبی مشابه با درب های فلزی ساختمان، قابلیت شستشو یا رنگ آمیزی را دارند؛ به همین دلیل، با هر نوع دکوراسیون ساختمان، قابل سازگاری هستند.

اگر درب های فلزی یا درب های چوبی در برخی از قسمت ها دچار تخریب رنگ شوند، با هزینه اندکی می توان آن قسمت را با رنگ مناسب ترمیم نمود. در کشور های خارجی، بسیاری از درب های ورودی ساختمان از درب های چوبی با رنگ های متنوع طراحی شده است. البته در استفاده از درب های چوبی برای ساختمان باید تغییرات شرایط آب و هوایی در نظر گرفته شود. چرا که رطوبت زیاد می تواند سطح درب را تحت تاثیر قرار دهد.

درب های فلزی و ویژگی های آنها

درب های فلزی پرطرفدارترین درب های ساختمانی هستند که از نظر دوام، استحکام، طول عمر و امنیت برای ساختمان در سطح بسیار ایده‌آل قرار دارند. هزینه تعمیرات و نگهداری درب های فلزی در مقایسه با درب های چوبی بسیار اندک است. چنانچه سطح درب های فلزی خراشیده شود و یا رنگ برخی از قسمت های آن از بین برود، با ابزارهای بسیار ساده می توان آن را ترمیم کرد.

در این قسمت لازم است بیان کنیم که نصب درب های فلزی در ساختمان، هزینه کمتری در مقایسه با درب های چوبی دارد. بنابراین، هزینه خرید و نصب درب های چوبی در هر مکان، اندکی بیشتر از درب های فلزی خواهد بود.

درب های فلزی دارای دوام و استحکام بالاتری در مقابل نور خورشید هستند و به مرور زمان تخریب نمی شوند.

سایر تفاوت های درب های فلزی و درب های چوبی

درب های فلزی در مقایسه با درب های چوبی، مقاومت بالاتری دارند و در برابر سرقت، ایمن تر هستند. عموماً درب های فلزی که در ساختمان ها نصب می شوند دارای چهار چوب فولادی هستند. بنابراین سارقان به راحتی قادر نخواهند بود به داخل ساختمان نفوذ کنند.

درب فلزی پارکینگ در کرج
بیشتر بخوانید

در مقایسه با درب های فلزی، مدل های درب های چوبی که در ساختمان نصب می شوند، نفوذ پذیری بالاتری دارند. چارچوب های این درب ها از چوب سخت ساخته می شود.