روش-نگهداری-از-درب-و-پنجره-آهنی
30
آذر

نگهداری از درب و پنجره آهنی

 نگهداری از درب و پنجره آهنی

درب و پنجره های آهنی بخش زیادی از هر خانه را تشکیل میدهد. که برای عمر بیشتر نیاز به روش نگهداری خاصی دارد. در این مطلب به روش های نگهداری و تمیز کردن درب و پنجره های آهنی و یراق آن میپردازیم.

نگهداری از دستگیره در و پنجره

برای پاک کردن دست گیره های در و پنجره، کافی است. پارچه را با آب و آمونیاک آغشته کنید و روی دست گیره ها بمالید. سپس باپارچه نرمی، خوب خشک کنید.

نگهداری از قفل درب آهنی

قفل در ورودی و بعضی قسمت های خانه که گاهی زنگ می زنند با شستن نیز رفع نمی شود. از بعضی زنگ زدگی ها با چرب کردن می توان جلوگیری نمود. مانند قفل ها، اما اگر باز هم قفل خوب باز و بسته نمی شود. لازم است قسمت های مختلف آن را جدا کرده، چند ساعت در داخل نفت بگذارید. تا قسمت های زنگ زده نرم و شسته شود. سپس قطعات را از نفت بیرون آورده، خشک کنید. بعد با پارچه زبری بمالید تا کمی براق شوند. قطعات آماده را دوباره به هم وصل کرده. و روغن کاری کنید. نیاز است قفل را بعد از این کار، چند بار باز و بسته کنید. تا روغن به تمام قسمت های آن برسد.

نگهداری-از-درب-و-پنجره-آهنی-2

زنگ زدگی

قفل ها، دستگیره درب و کلیدها از لوازمی هستند. که دچار زنگ زدگی می شوند. اگر از لکه های زنگ زدگی جلوگیری نشود، هر روز افزایش می یابد. برای رفع این مشکل، کافی است کمی نفت را با مقداری روغن خوراکی مخلوط کنید. و به وسیله آن قفل و کلیدها را پاک کنید. مطمئن باشید که زنگ زدگی ها به خوبی از میان خواهد رفت. همچنین حفاظ پنجره چون در بخش خارجی ساختمان قرار دارد. بیشتر در معرض زنگ زدگی و آسیب قرار دارد که به این روش میتوانید از آنها نگهداری کنید.

آهن در زندگی روزمره
بیشتر بخوانید

درب های فلزی گاها ممکن است دارای فرسوگی هایی باشند که ممکن است در حین تمیزکاری به دستتان آسیب بزنند پس حتما مراقب این قضیه باشید.

برای پاک کردن آثار رنگ، روغن و یا محل های زنگ زدگی استفاده از دستمال و مواد شوینده کفایت نخواهد کرد. و حتما باید از ابزار ساینده مثل سنباده یا دستگاه فرز استفاده نمایید.

البته نکته ای که اینجا مطرح است این است که همیشه سمباده کشیدن روی درب های فلزی نتیجه مورد نظر شما را ارائه نمی دهد. به خصوص اگر از مکان های نامعتبر یا جنس های با کیفیت پایین خریداری کنید. سبب رنگ پریدگی درب شما خواهد شد. توصیه ما این است که همیشه سعی کنید جنسی انتخاب و خریداری نمایید. که دغدغه از بین رفتن رنگ و پایین آمدن کیفیت آن را با گذر زمان نداشته باشید.

قفل

قفل در ورودی و برخی بخش های خانه که گاهی زنگ می زنند. با شستن هم قابل رفع می باشند. از برخی زنگ زدگی ها با چرب کردن میتوان جلوگیری نمود. همانند قفل ها ولی اگر باز هم قفل خوب باز و بسته نمی شود. نیاز است بخش های گوناگون آن را جدا نموده، چند ساعت در داخل نفت بگذارید تا بخش های زنگ زده نرم و شسته شود. سپس قطعات را از نفت بیرون آورده، خشک نمایید. بعد با پارچه زبری بمالید تا کمی براق شوند. قطعات آماده را دوباره به هم وصل نمایید. و روغن کاری کنید. نیاز است قفل را پس از این کار، چند بار باز و بسته کنید تا روغن به کلیه بخش های آن برسد.

پنجره مناسب برای خانه
بیشتر بخوانید

کلید

کلیدها نیز، مانند فلزی می باشند اگر در معرض رطوبت قرار بگیرند، زنگ می زنند به منظور حل این مشکل، کلیدها را در مخلوطی از نفت و روغن سالاد، قرار دهید و پس از گذشت چند ساعت کلیدها را بیرون آورده، خشک نمایید و سپس با کاغذ سمباده آن ها را پاک کنید. در این صورت زنگار آن ها نیز زدوده خواهد شد.

 

نگهداری-از-درب-و-پنجره-آهنی

از دستمال های نانو استفاده کنید

یکی دیگر از نکات ارزشمندی که به تمیز کاری هر چه بهتر درب های فلزی کمک می نماید این است که از دستمال های نانو برای تمیز کردن سریع درهای ساختمانی خود استفاده کنید. توجه داشته باشید که این نوع دستمال ها قابلیت پاک کنندگی بالایی دارند. اما قدرت عملکرد آن ها برای پاک کردن و از بین بردن لکه ها پایین است. به طوری که حتی باعث از بین رفتن خود دستمال می شود. پس توجه داشته باشید که از دستمال های نانو در موقعیت های مناسبی استفاده کنید.

تمیز کردن هفتگی درب ورودی

یکی دیگر از موارد مهم که باید در مورد تمیز کردن درب های فلزی به آن توجه داشت. این است که فرایند تمیز کاری را به صورت مرتب یعنی هر ماه یا هر هفته موکول نمایید. تا به این صورت بتوانید علاوه بر تمیز نگه داشتن درب ورودی منزل خود، به محافظت درب در مقابل آلودگی ها نیز کمک کنید. توجه داشته باشید که گاهی آلودگی و گندزدایی بیش از اندازه می تواند سبب کاهش کیفیت درب شود.