درب شیشه ای مدرن محوری
03
اسفند

درب شیشه ای محوری

آشنایی با درب محوری (Pivot Door)

درب شیشه ای محوری شاید یکی از لوکس ترین درب  هایی باشند که در طراحی خانه های مدرن و خاص مورد استفاده قرار می گیرند. یک درب محوری (یا همان درب لولا محوری) در عین حال که می تواند در ابعاد بزرگی پیاده سازی شود، ظرافت خاصی را به خانه شما اضافه می کند.
همه افراد با سیستم درب های لولایی آشنایی دارند، زیرا به استفاده از آن ها عادت کرده اند. در درب های لولایی، شما در یک طرف درب دو یا سه لولا دارید و درب به وسیله آن لولاها باز و بسته می شود. تمام وزن درب به آن لولاها بستگی دارد (که اندازه درب را نیز محدود می کند).

اما وقتی مردم برای اولین بار درب محوری (پیوت) را می بینند، کمی ذهن آنها درگیر خواهد شد!
در درب پیوت، لازم نیست درب از انتهای یک طرف باز شود. آن ها به طور معمول جابجا می شوند، به این معنی که نقطه چرخش در واقع چند سانتی متر از قاب درب فاصله دارد و به درب اجازه می دهد کاملاً محوری باز شود (از نظر فنی، هیچ لولایی در درب محوری وجود ندارد). در واقع ، بعضی از آن ها با چرخش در وسط باز می شوند و یک ورودی به فضای موردنظر ایجاد می کنند.

مکانیزم درب محوری (درب پیوت)

شاید هنگامی که برای اولین بار تصویر یک درب پیوت را ببینید، درباره تعادل آن ها دچار تردید شوید. اما قبل از هر پیش داوری کافیست بدانید که درب های آلومینیومی پیوت، صرف نظر از محل قرارگیری لولا، کاملا متعادل هستند. هرچند شاید اگر به میزان سنگینی (و بزرگ بودن) درها فکر کنید، باورش دشوار بنظر برسد.
همانطور که قبلا اشاره شد، در درب محوری پیوت، به جای اینکه لولا در یک طرف چارچوب باشند و در لبه انتهایی درب نصب شده باشد، محور (یا همان پیوت) به عنوان نقطه چرخش درب، در فاصله چند اینچی چارچوب قرار میگیرد.

درب فلزی پارکینگ در قم
بیشتر بخوانید

وقت و تلاش زیادی انجام شده است تا سیستم درب و پنجره پیوت به گونه ای طراحی شود که درب از تعادل کامل برخوردار باشد (به اصطلاح بالانس باشد) و در عین حال بتوان تنها با یک فشار ساده آن را باز کرد.
در سیستم محوری (محور وسط یا همان Pivot) محل قرارگیری محور بر اساس وزن و اندازه درب تعیین می شود. محور (Pivot) به طور معمول با فاصله ای بین ۲۵ تا ۳۳ درصد از لبه قرار میگیرد.

مزایای استفاده از درب های پیوت (درب لولا محور)

– ساخت درب Pivot در ابعاد بزرگ

یکی از قابل توجه ترین مزیت ها در مورد درهای محوری، امکان ساخت آن ها با ابعاد بزرگ است. شما می توانید یک درب پیوت با اندازه دلخواه خود برای ورودی ساختمان سفارش دهید. این در حالی است که درب های لولایی سنتی به سادگی نمی توانند به این بزرگی باشند .
به دلیل نحوه عملکرد درهای محوری، ما می توانیم آن ها را بزرگتر، سنگین تر و با عظمت تر از آنچه که قبلاً داشته ایم، بسازیم. نگران نباشید آنها کاملاً مستحکم و ایمن خواهند بود.

– طراحی درب مخفی با بکارگیری سیستم درب محوری

همانطور که شاید تا کنون به ذهن شما هم خطور کرده باشد، مکانیزم درب و پنجره پیوت به گونه ای است که می توانید بازشو بودن آن ها را مخفی نمود!
در طراحی و ساخت درب و پنجره پیوت مجبور نخواهید بود که فضای اضافی را در بالا یا کنار در ایجاد کنید. همین ویژگی باعث می شود تا طراح داخلی نیز مجبور نباشد که به دنبال راه حلی برای پوشاندن هرگونه برآمدگی ناشی از جاسازی درب در سقف یا دیوار باشد.در واقع یکی از ویژگی های باورنکردنی درب های محوری این است که می توان از آن ها بعنوان درب های مخفی استفاده کنید که پس از نزدیک شدن به محل جاسازی آن ها -که می تواند شبیه یک شیشه بزرگ یا دیوار با طرح ها و رنگ ها مختلف طراحی و ساخته شده باشد- تنها با یک فشار درب را بازکنید. حتی می توانید از سیستم های بازشو خودکار و هوشمند برای باز و بسته شدن درب ها استفاده کنید.

درب لیزری در یزد
بیشتر بخوانید

– طراحی و ساخت درب محوری در اندازه و شکل دلخواه

سوالی که اغلب مشتری ها میپرسند این است که درهای محوری چگونه هستند؟ اندازه آنها چقدر است؟ در چه رنگ هایی می توانند ساخته شوند؟ آیا می توان درب محوری شیشه ای ساخت؟ حداکثر ابعاد درب محوری شیشه ای چند در چند است؟
پاسخ این قبیل سوالات یکسان است: شما می خواهید درب ورودی پیوت خانه تان چه شکلی باشد؟
در طراحی و ساخت این درب های پیوت می توان از متریال مختلف (شیشه، چوب، سنگ، فلز و …) استفاده نموده و مطابق با سلیقه شما، رنگ دلخواهتان را ایجاد کرد. بعنوان مثال می توانید درب آلومینیومی پیوت با روکش چوبی ساده، شیشه یا حتی طرح سنگ مرمر داشته باشید.

– درهای محوری (پیوت) فضا را هدر نمی دهند

درهای محوری با امکان ساخت در ابعاد بزرگ تر که یقینا باعث ایجاد دهانه های بزرگ تری می شوند، باعث می شوند تا از فضایی که برای دهانه های ورودی در نظر گرفته اید، نهایت استفاده را داشته باشید.
شاید ساده ترین مثالی که می توان به آن اشاره کرد، جابجایی وسایل داخل یا خارج از خانه (یا اتاق) است. با توجه به شرایط ، معمولا در جابجایی ها به دنبال وسیع ترین ورودی خانه هستند و در بیشتر موارد، این درب ورودی است.
برای این مثال، فرض کنید شما (معمار) یک دهانه ۶۴ اینچی (تقریبا ۱۶۲٫۵ سانتی متر) برای درب ورودی ساخته اید. که اگر هنگام ساخت درب، درب لولایی معمولی را انتخاب نموده باشید، قطعا در ورودی با دو لنگه خواهید داشت (لولاهای تک حالته بازشو برای ابعاد بزرگ کارایی مطلوبی ندارند). در این حالت برای وارد نمودن وسایل بزرگ، باید هر دو لنگه درب را باز کنید. در این خالت نیز در دو طرف ورودی فضای به هدررفته خواهید داشت.

درب لیزری در زاهدان
بیشتر بخوانید

به عبارت دیگر درب های دوتایی (دارای دو لنگه) باعث اتلاف فضا می شوند. اما درهای محوری که در اکثریت قریب به اتفاق از آن ها برای دهانه های ورودی بزرگ استفاده می شود. حتی با یک نقطه محوری افست، هنوز هم به اندازه کافی دهانه ورودی بزرگی را برایتان فراهم می کنند.
بعنوان مثال حتی اگر در مثال ما برای دهانه ۶۴ اینچی (تقریبا ۱۶۲٫۵ سانتی متری)، آفست (یا پیوت محوری) را در فاصله ۲۵% از چارچوب قرار داده باشیم، بازهم برای عبور یک دهانه ۴۸ اینچی (تقریبا ۱۲۱٫۹ سانتی متری) خواهیم داشت.

قیمت درب محوری (Pivot Doors)

قیمت درب پیوت (یا لولا محوری)، با توجه به طرح مورد نظر شما، ابعاد موردنظر و همچنین نوع متریالی که برای ساخت آن ها نیاز است، محاسبه می شود.
شما می توانید به راحتی با مشاوران مربوط به این کار تماس برقرار کنید و علاوه بر دریافت مشاوره درباره انواع درب و پنجره آلومینیومی و انواع درب های بازشو، مناسب ترین درب و پنجره آلومینیومی را مطابق با سلیقه خود انتخاب نموده و از قیمت ها نیز مطلع شوید.