18
اسفند

محافظت از زنگ زدگی فلزات

 راه کارهایی برای محافظت از زنگ زدگی درب فلزی

فرآیند زنگ زدن درب های فلزی یک مشکل اجتناب ناپذیر برای این محصولات است. زنگ زدن محصولات فلزی بخصوص درب فلزی ساختمان بسیار ناخوشایند است چرا که ظاهر درب ها را تغییر داده و در عملکرد آن اختلال ایجاد می کند. تصور کنید لولاهای درب فلزی دچار زنگ زدگی شود؛برای محافظت از زنگ زدگی فلزات با ما  همراه باشید.

بی ‌شک، باز و بسته شدن این درب ها با سر و صدای زیاد مواجه خواهد شد و به مرور زمان نیاز پیدا خواهید کرد لولای درب را به طور کامل تعویض کنید! بنابراین هزینه ای برای شما در پی خواهد داشت. راهکارهای زیادی وجود دارد که به شما کمک می کند از درب های فلزی ساختمان خود در مقابل زنگ زدگی محافظت کنید.

۵ راهکار برای محافظت از درب های فلزی در برابر زنگ زدگی

۱– یک لایه محافظ از رنگ یا اسپری محافظت کننده از سطح فلزی، برای پوشش دهی درب ‌های ساختمان خریداری کنید. اگر درب ساختمانی شما از فلز ساخته شده است و شرایط آب و هوایی منطقه شما رطوبت بسیار بالایی دارد، حتماً باید یک لایه محافظ بر روی درب ها اِعمال کنید.

اگرچه در مراحل تولید درب فلزی ساختمانی از رنگ‌های مقاوم به زنگ زدگی و شرایط مرطوب استفاده می‌شود اما باید نکات نگهداری از درب فلزی را رعایت کرد. اگر پوشش محافظ را بر روی درب اِعمال کنید از ورود رطوبت و اکسیژن به بافت فلز جلوگیری کرده و در نهایت، زنگ‌ زدگی، متوقف می شود.

بررسی جامع میلگرد راد همدان
بیشتر بخوانید

۲– یکی دیگر از راهکارهای محافظت از زنگ زدگی برای درب فلزی این است که سطح فلز را با موم یا واکس بپوشانید. یک لایه نازک از یک واکس، فرایند زنگ زدگی را متوقف می کند. واکس و موم، ماهیت غیر قطبی و روغنی دارند بنابراین از نفوذ رطوبت به سطح درب فلزی جلوگیری می کنند.

۳– شاید تعجب کنید اگر بگوییم وجود گرد و غبار و ذرات معلق هوا بر روی درب های فلزی می تواند فرایند زنگ زدگی درب را تشدید کند! بنابراین به عنوان سومین راهکار برای محافظت از زنگ زدگی فلزات این است که گرد و غبار و آلاینده ها را به طور مستمر از درب ها پاک کنید. تمیز کردن سطح درب ها به واسطه یک پارچه خشک بدون پرز و اندکی محلول شوینده امکان پذیر است. در این حالت سعی کنید تمام قسمت های درب فلزی را تمیز کنید.

۴– نکته دیگری که برای محافظت درب های فلزی از زنگ زدگی باید عنوان کنیم این است که سعی کنید به صورت دوره ای درب های ساختمانی ساخته شده از فلز را بازرسی کنید. اگر کوچکترین آثار زنگ زدگی در هر یک از قسمت ها وجود دارد در کوتاه ترین فرصت آن را برطرف کنید. محلول های شوینده صنعتی که ماهیت اسیدی دارند و عوامل ساینده مکانیکی، هر دو برای برطرف کردن آثار زنگ زدگی روی درب ها به کار می روند.

۵– یک راهکار دیگر برای زدودن آثار زنگ زدگی روی درب ها وجود دارد که به نوعی، راهکار خانگی و ساده تلقی می شود. برای این کار، مقداری نوشابه را با اندکی جوش شیرین مخلوط کنید و با یک حوله یا دستمال تمیز بر روی آثار زنگ زدگی بکشید. پس از پایان کار حتماً آن را تمیز کنید که از اثرات جانبی محافظت شود.

درب پارکینگ و انواع ان
بیشتر بخوانید

سخن پایانی

توجه داشته باشید که اگر درب های فلزی ساختمانی را از مراکز معتبر تهیه کنید که بهترین کیفیت را برای درب ها در نظر گرفته اند، در طولانی مدت، هزینه های خود را کاهش داده اید. لازم است این نکته را خاطرنشان کنیم که فرایند زنگ زدگی بسیار کند انجام می‌گیرد و در طولانی مدت، کوچکترین آثار را بر جای می گذارد. بنابراین شاید در طول یک یا سه سال نتوانید زنگ زدگی بر روی درب ها را تشخیص دهید.